Pomarańczowo marchewkowo-dyniowo…super zdrowo!!!
Z okazji jutrzejszego 31 października dzisiejszy blog na pomarańczowo… i przy tym super zdrowo wprost dla malucha. Przypomnę tu przepis na przepyszne babeczki marchewkowe, oraz pomysł na wykorzystanie dyni, nie tej wielkiej, okrągłej, ale coraz bardziej popularnej – dyni piżmowej.
Podczas gdy dynia ma czasem nawet mdły smak, dynia piżmowa, o wiele mniejsza, zwarta ma wspaniały, mocny i wyrazisty… i jakże „ciepły”. Zapewniam, że poniższy przepis jest właśnie taki- niezwykle rozgrzewający, esencjonalny i w sam raz na jesienne wieczory.
Zupa z dyni z mleczkiem kokosowym
Składniki:
-
2 litry rosołu mięsno-warzywnego, lub tylko warzywnego domowej roboty (pamiętajmy, że taki jest najzdrowszy. Wszelkie kostki rosołowe są po prostu zlepkiem utwardzonego tłuszczu, śladowych ilości suszu warzywnego, oraz ogromnych ilości glutaminianu sodu i soli- całkowicie zbędnych i wręcz szkodliwych dla małego dziecka). Rosół świetnie przechowuje się w zamrażalniku, dlatego warto za jednym razem ugotować sporo i po prostu zamrozić w porcjach na „później”.
-
Jedna dynia piżmowa obrana ze skórki, bez pestki i miękkiego miąższu, pokrojona na spore kawałki mniej więcej 4×6 cm
-
Pół kilo marchewek, obranych, pokrojonych na spore kawałki-ok 4-6 cm
-
2 spore ząbki czosnku, pokrojonego na kawałki
-
ok 2 cm- kawałek świeżego imbiru, obranego, pokrojonego na kawałki
-
pół puszki mleczka kokosowego
-
Wyłożyć dynię, marchewki, imbir i czosnek na brytfannę lekko natłuszczoną oliwą. Można także użyć oleju rzepakowego, równie zdrowego, nawiasem mówiąc nazywanego „oliwą północy”
-
Skropić oliwą/olejem, przemieszać w celu natłuszczenia składników.
-
Nic nie dodawać, żadnej soli, pieprzu, gdyż sama oliwa wraz z temperaturą wyłapie wspaniałą głębię smaku całej tej super zdrowej mieszaniny
-
Zapiec pod grillem w piekarniku w temp 210 stopni, przez ok. 15 min., lub w piekarniku z termoobiegiem w 230 stopni przez ok. 25 min.
-
Podgrzać bulion, przełożyć wszystko z brytfanny i gotować na malutkim ogniu przez 30-40 min.
-
Zmiksować całość blenderem, dodać mleczko kokosowe. Najlepiej smakuje oczywiście z domowym chlebem, osobiście polecam np. łatwą do zrobienia foccacię z rozmarynem. Dla efektu można ozdobić zupkę robiąc esy-floresy śmietaną tuż przed podaniem dziecku. Pamiętajmy, że dla małych dzieci estetyka podania jest równie ważna jak sam smak.
Następny przepis, już kiedyś podany, na pyszne i zdrowe babeczki marchewkowe, które z powodzeniem można zrobić wspólne z maluchem, przeistaczając gotowanie w świetną i edukacyjna zabawę.
Babeczki, a raczej muffinki marchewkowe
- 300 g mąki (najlepiej zmieszać białą, żytnią, orkiszową. Czym mniej czystej, białej mąki tym lepiej)
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej (dla zdrowia można po prostu ubić 3 białka na sztywno i dodać na koniec mieszania masy)
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki soli
- 150 g cukru
- 2 łyżeczki, lub jedna laska wanilii
- 225 g obranej i grubo poszatkowanej marchewki (aktualnie mamy młode marchewki, ale lepiej użyć tych z poprzedniego sezonu, ponieważ czym starsza marchew tym więcej w niej karotenu)
- 1 obrane i grubo poszatkowane jabłko
- 125 g rodzynek
- 125 g zmielonych orzechów, migdałów (opcjonalnie)
- 125 g wiórków kokosowych
- 3 duże jajka
- 250 ml oleju (można użyć stopionego masła, ale w żadnym wypadku margaryny- to nic innego jak chemiczne utwardzony- uwodorowany olej, nie ma przecież sensu topić jej z powrotem. Ponadto wielu naukowców twierdzi, że dzieciom nie powinno się podawać margaryny… pomimo pokusy sprytnych reklam).
W przypadku suchej masy-100 ml soku pomarańczowego
-
Nagrzać piekarnik do 180 stopni.
-
W dużej misce zmieszać przesianą mąkę, sodę, cynamon, wiórki kokosowe, rodzynki, orzechy i sól. Dodać poszatkowaną marchewkę i jabłko. Dobrze wszystko wymieszać.
-
W drugiej misce ubić jajka z cukrem, wlać olej (lub stopione masło), na koniec dodać wanilię.
-
Połączyć dwie masy, wlewając ubite jajka z olejem i wanilią do suchych składników. Masa powinna być mokra i dobrze się łączyć. Gdyby była za sucha ( w zależności od użytych mąk może się tak zdarzyć), można wlać trochę soku pomarańczowego, lub dodać jeszcze jedno jajko.
-
Masę przełożyć do foremek .
-
Piec muffinki przez 15-20 minut , aż patyczek włożony w środek będzie suchy.
Smacznego!
Anna Rattenbury
30 października 2015
Dodaj komentarz